YER BOYASI UYGULAMASININ FAYDALARI

 

 

İşletmelerde özellikle fabrikalarda yer boyası uygulamasının  standartlara uygun olması sayesinde iş kazalarını engellemek için bir önlem almış olursunuz.bu nasıl mı olur ?

 

İşletmelerde bulunan tehlike arz edici makinaların etrafını kırmızı yer boyası ile boyayarak kullanım alanlarını belirlemek suretiyle yetkisi bulunmayan kişilerin bu bölüme girmemesi sağlanır.

İşletmelerdeki en riskli alanlar elektrik panolarıdır. Bu elektrik panolarının etrafı sarı ve siyah renklerle yer boyası ile belirlendiğinde yetkili haricindeki kişilerin elektrik panolarının etrafında dolaşması ve elektrik panolarına müdahale etmemesi sağlanır.

yer_boyasi_fabrika_yaya_forklift_yolu

yer_boyasi_fabrika_yaya_forklift_yolu

İşletme içinde bulunan yangın söndürme cihazlarının önü kırmızı yer boyası ile boyanarak cihazın önünün hiçbir zaman kapanmaması sağlanır bu sayede yangın anında yangın söndürme cihazına kolay ulaşılması sağlanır

İşletme içerisinde  yer boyası ile uygulanan  forklift yolları sayesinde yüklerin belli bir düzende ve belli yollarda gitmesiyle iş kazalarında çok büyük tedbir alınmış olur

İşletme içerisinde yer boyası ile uygulanan yaya yolu uygulaması sayesinde forklift ve yayaların yolları ayrılmış olduğundan dolayı forkliftlerin neden olduğu iş kazaları önlenmiş olur .

Herhangi bir acil durumda yaya yollarının boş olmasından dolayı insanlar işletmeyi kolayca tahliye edebilirler.