FOSFORLU BOYA VE FOTOLÜMEN KULLANIM ALANLARI:

 

Fosforlu yer boyaları ve fotolümenler daha kaçış yollarını göstermek amacıyla ok şeklinde uygulanır. İşletme içinde çizilen forklift yollarının , yaya yollarının ve kaçış yollarının arasına uygulanmaktadır.

 

      Fosforlu yer boyalarının uygulaması şu şekilde yapılmaktadır :

Öncelikle fosforlu boya uygulaması  yapılacak zeminin  iyice temizlenmesi gerekmektedir. Zemin temizlendikten sonra ilk olarak beyaz epoksi astar uygulaması yapılmalıdır. Beyaz renk ışığı en iyi yansıtan olduğundan tercih edilir. Astar kuruduktan sonra öncelikle birinci kat fosforlu boya uygulaması yapılmalı , birinci kat fosforlu boya kuruduktan sonra da ikinci kat fosforlu boya uygulaması yapılmalıdır.Fosforlu boyanın iki kat atılması en iyi verimi almak içindir.

 

Fotolümen  uygulaması ise fosforlu boyaya oranla çok daha kolaydır. Burada da en önemli unsur zeminin iyice temizlenmesidir. Zemin temizlendikten sonra zemine folyoyu yapıştırarak uygulamayı tamamlarız. Fotolümen folyo fosforlu boyaya oranla daha hassas olduğundan fotolümen folyoyu yapıştırdıktan sonra laminasyon uygulaması yaparak fotolümenin daha uzun ömürlü olmasını sağlarız.