FABRİKA İÇİ YAYA VE FORKLİFT YOLLARI

 

DOLGULU YER BOYASI UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

Dolgulu Fabrika Yaya Yolları ;

                 Fabrika içerisinde acil durumlarda insanların işletmeyi en kısa sürede tahliye edebilmesi için yaya kaçış yolları ve yine işletme içerisinde bulunan makinelerin etrafının sarı ve siyah renklerde boyanarak makine etrafında bulunanların dikkat etmesi gerektiğinin vurgusu yapılmıştır.

                Yaya yolu çizgileri 10 cm enin de ve sarı renkte olup , içerisinde 50 cm eninde yeşil renkte dolgulu yer boyası uygulaması yapılmıştır.Yapılan uygulamanın daha uzun süreli olması ve daha güzel bir görünüm arz etmesi için yapılan sarı ve yeşil  renklerdeki yer boyası uygulamasının üzerine koruyucu vernik atılmıştır.

                İşletme içerisinde bulunan makinaların etrafı sarı ve siyah renkler de boyanarak makine etrafında bulunan personel veya ziyaretçilerin dikkat etmesi gerektiğinin vurgusu yapılmıştır.Yine burada da koruyucu vernik uygulaması yapılarak kalıcı ve güzel bir görünüm saglanmıştır.

                Ayrıca yaya yolunda bulunan yeşil renkte dolgu boyasının üzerine   sarı renkte oklar konularak yayaların acil  çıkış kapılarına en kısa sürede yönlendirilmesi sağlanmıştır.

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

Fabrika Yaya Yolları ;
Fabrika içerisinde çalışan personelin çalışma alanı dışında güvenle yürüyebileceği yollar, fabrika yaya yollarıdır.

Fabrika yaya çizgileri zemin tipine göre değişkenlik gösterebilir. Bazı uygulamalarda çizgilerle yol oluşturulmakta,bazı uygulamalarda yolun tamamının boyanması tercih edilmektedir.

Fabrika zemin uyarı çizgi ve işaretleri, yaya ve araç yolları iş güvenliği açısından çok önemlidir.Herhangi  bir acil durum söz konusu olduğunda yaya olarak tüm personelin çıkış kapısına güvenli olarak ulaşmasını sağlamak amacıyla uygulanmalıdır. Herhangi bir panik halinde kaçış yolunu karanlıkta dahi kolaylıkla bulmanızı sağlamak amacı ile fosforlu ok ile  fabrika içerindeki zemine uygulanmakta ve kesintisiz olarak sadece yol içerisinde kalarak sorunsuz ve güvenli tahliye sağlamak için uygulanmalıdır.

 

FABRİKA İÇİ GÜVENLİK RENKLERİ

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

 

Fabrika Zemin Çizgi Uygulaması Tehlike Renkleri;

Fabrika zemin çizgilerinde kullanılan boyalar özel karışımlı boyalardır.

Bunun yanında dayanımı oldukça yüksek, tek bileşenli ve hava kurumalı yol boyalarıdır.Boya kısa bir sürede kurur, zemin kullanıma açılır.

Fabrika zemin çizgileri yüksek basınç ile boyayı zemine nakleden çizgi olarak uygulanır. Zemine aktarılan boya diğer boyama yöntemlerine göre daha sağlıklı ve kalıcıdır.

Koruma renkleri makine parkurları ve tehlikeli alanları uyarı renkleri ile ayrıca belirlenmeli ve çalışan personelin gerekli uyarıları almasını sağlamak amacıyla zemine uygulanmalıdır.

Renk seçenekleri ayrıca mal kabul , yükleme ve bekleme alanları , sevk alanları , kimyasal sıvılar , geri dönüşüm noktaları , palet ve ürün yükleme alanları  vs .. tüm işletmeler için uygun ve kolay anlaşılır renk sınıfları ile belirlenmelidir.

KAÇIŞ YOLU OKLARI

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

 YER BOYASI UYGULAMASI İLE 

YÖNLENDİRME OKLARI ;

Kullanım alanları genel olarak, otoparklar, açık alanlar ve fabrika bölgeleri olmak üzere 3 kategori olarak sıralanabilir. Araçların veya kişilerin gidecekleri istikameti göstermek için zemin üzerine yapılan bu çalışma istenilen boyutlarda ve renklerde titizlikle yapılmaktadır.

Yol çizgileri yanında trafikte ve otoparklarda araçlara yardımcı olmak amacı ile yönlendirme uygulamaları yapılmaktadır.. Yönlendirme okları, yaya geçitleri gibi uygulamalar trafik düzeni için önemlidir. Fosforlu ve boya ile zemine uygulanan yer okları ile panik halinde yaya ve araç çıkışının düzenli ve güvenilir olarak sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

FABRİKA FORKLİFT YOLU

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

UYGULAMA ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Öncelikle yer boyası uygulama yapılacak zemine göre gerekli malzemeler hazırlanmalıdır.

Bunlar nelerdir :

Yer Boyası

Eldiven

Rulo

Tiner

Zımpara

Ispatula v.b.

 

Yer boyamıza , kullandığımız yer boyasının teknik  özelliğine göre inceltici katılmalıdır. Her yer boyasının inceltici oranı farklı olduğundan yer boyası tekenelerinin ambalajları üzerinde teknik bilgiler bulunmaktadır. Fazla inceltici boyanın özelliğini kaybetmesine neden olabilir. Orantısız inceltici katılması sonucu boyanın örtücülüğü ve  yüzeye yapışma özelliği azalır ve daha sonra yüzeye uygulanan küçük darbelere rağmen yer boyasında sökülmeler meydana gelir.

 

FABRİKA YAYA YOLU GEÇİTLERİ

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

YER BOYASININ ZEMİNE UYGULANMASI

 

İnceltici ile hazırlanan yer boyası iyice karıştırıldıktan sonra yer boyamız

uygulamaya hazır duruma getirilmiştir. Fırça veya rulo yardımı ile yer boyamız yüzeye

uygulanır öncelikle düz çizgilerimiz boyanır daha sonra köşelere yer boyası uygulaması itina ile uygulanır. Birinci kat uygulamasından sonra 2-3 saat bekletildikten sonra ikinci kat yer boyamız yüzeye uygulanır yine 2-3 saat sonra boyamızın kapatma özelliğine göre gerekli ise üçüncü kat boyamız yüzeye uygulanır.

            Daha sonra ise forklift yollarına  forklift işaretleri , yaya yollarına adım işeretleri , forklift yolları üzerine gerekli ise yaya kaldırımları uygulaması yapılmalıdır.

 

 

YER BOYASI UYGULAMA YAPIM AŞAMALARI

Şeritlerin anlamını da belirtmek isterim.​
Sarı/Siyah renkli şerit ; Tehlike ve uyarı işareti​
Kırmızı/Siyah-Beyaz renkli şerit : Yasak​
Sadece Kırmızı çizgileri makine kenarlarına çizmeli,​
Forklif için malzeme yada duvar kenrlarına kenarına çızgi çizilecek ise en az 40 Cm. mesafe olmalı (60 Cm. Önerim) (Bir insan bu çizgiye sığabilmeli)​
Karayolunda olduğu gibi yaya geçitleri de belirtilmeli, Uygun işaretle de “Yaya Yolu” olarak belirtilmeli.​
isgforum.net
Forklift ve Yaya Yollarının Çiziminde Belli Standartlar Var mıdır?​
Yeni faaliyete girecek fabrikamıza yol çizgileri çekilecek….Bunların belli standartları var mı diye araştırdım… Edindiğim bilgiyi sizlerlede paylaşmak isterim… Umarım işinize yarar….
İşyerine forklift ve yaya yolları çizimi konusuyla ilgili yönetmelik aşağıdaki gibidir….
ENGELLER, TEHLİKELİ YERLER VE TRAFİK YOLLARINI
BELİRLEMEK İÇİN KULLANILAN İŞARETLER İLE İLGİLİ ASGARİ GEREKLER
1. Engeller ve tehlikeli yerlerde kullanılan işaretler
1.1. Engellere çarpma, düşme ya da nesnelerin düşme tehlikesinin bulunduğu yerler; işletme tesisleri içinde işçilerin çalışmaları esnasında dolaştıkları bölgelerde, birbirini takip eden sarı ve siyah ya da kırmızı ve beyaz renk şeritleriyle işaretlenecektir.
1.2. İşaretlerin boyutu, engelin ya da tehlikeli bölgenin büyüklüğü ile orantılı olacaktır.
1.3. Sarı–siyah ya da kırmızı–beyaz şeritler yaklaşık olarak 45 derece açıyla ve aynı büyüklükte boyanacaktır.
2. Trafik yollarının işaretlenmesi
2.1. Çalışma yerlerinin kullanım biçimi ve ekipmanlar, işçilerin korunmasını gerektiriyorsa; araç trafiğine açık yollar, zemin rengi de dikkate alınarak, açıkça seçilebilir şekilde, sarı ya da beyaz renkli sürekli şeritlerle belirtilecektir.
2.2. Şeritler; araçlar ile araçlara yakın bulunabilecek nesneler arasında ve araçlarla yayalar arasında, emniyetli bir mesafeyi belirtecek şekilde çizilecektir.
2.3. Tesislerin açık alanlarındaki sürekli trafiğin olduğu yollar, uygun bariyerler ve kaldırımlar yoksa, uygulanabilir olduğu ölçüde, yukarıda belirtildiği şekilde işaretlenecektir.
Tavsiyem;
SARI-SİYAH 45 DERECE AÇI İLE ÇİZİLEN ÇİZGİLER : Kaza Riski Taşıyan Bölge (Dikkatli Geçilmesi ve Boş Kalması Gereken Bölgeler)
BEYAZ RENKTE DÜZ ÇİZGİ : Stoklama Alanı
KIRMIZI RENKTE DÜZ ÇİZGİ : Makine Çalışırken Girilmesi Yasak Bölge
BEYAZ-SARI KESİKLİ ÇİZGİ : Yaya Yolu
BEYAZ-KIRMIZI KESİKLİ ÇİZGİ : Sadece Çalışanların Girebileceği Bölge
SARI(yada BEYAZ) RENKTE DÜZ ÇİZGİ : Forklift Yolu

 

Bunların ölçüleri ile ilgili belli, bir standart yok şu kadar cm olacak diye bişey söyleyemiyorum o yüzden…
Sizdeki forklift genişliğini dikkate alın ve sağında solunda eğer yer varsa en az 30cm alan kalsın.. Çizgilerin genişliği ise tercihen 15 cm olsun… dönüşler yol üstüne çizilecek oklarla kolay görülebilecek gibi çizilsin… ve forklift yolu üstünde herhangi bir malzeme bulunmasın….
Kaynak:isgdunyasi.com​

Fosforlu boya ile evlerinizi de renklendirebilirsiniz…

Karanlıkta fosfor saçan bu harika boyalar hayatınızı renklendiriyor!

Her türlü dekoratif amaç için kullanabileceğiniz fosforlu boyalar aynı zamanda acil bir durumda çıkış yolunuzu kolaylıkla bulabilmenizi sağlar.

Kullanım Alanları:

– Çocuk odalarında.
– Mutfak ve banyo fayans aralarında.
– Cam kavanozlarınızda.
– Bahçe taşlarında.

Ürün Özellikleri:

– Fosforlu materyallerin özelliği, herhangi bir ışık kaynağından aldıkları enerjiyi tekrar ışıma olarak geri vermektedir.

– Ne kadar çok gün ışığına maruz kalırsa karanlıkta o kadar uzun süte ışık saçar.

– Fosforlu Boyalar karanlık olduğunda biriktirilen bu enerji zamanla azalarak geri verilir.

– Fosforlu Boyada en güçlü ışıma ilk 20-40 dakika içinde gerçekleşir ki, deprem, elektrik kesilmesi, yangın, ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir.

– Bu zaman sonrasında fosforlu boya ışıma zamanı azalmaya başlar, 12 saate kadar bu ışımayı görebilirsiniz.

– Hava yeniden aydınlık olduğunda ışığı içerisinde absorbe ederek (bünyesine toplayarak) kendisini şarj eder ve bu süreç sürekli olarak fosforlu boya da devam eder.

Ürün Kullanımı:

– Ürünü kullanmadan önce sert bir malzeme ile iyice karıştırınız.

– İçerisindeki toz hammadde ağır yapıda olduğu için dibe çökelme yapar.

– Sürekli karıştırarak kullanırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

– İyice karıştırdıktan sonra uygulayacağınız alanda kullana bilirsiniz

Dikkat Etmeniz Gerekenler:

– Göze temas ettirmeyiniz.

– Boyanın gözle teması halinde gözünüzü bol su ile çalkalayınız ve derhal bir doktora başvurunuz.

– Boyama ve kuruma süresince bulunduğunuz ortamın havalanmasını sağlayınız.

– Boya kutusunu kapalı ve çocuklardan uzak tutunuz.

– Boyayı dondan ve aşırı sıcaktan koruyunuz.

– Arta kalan boyayı lavabo ve tuvalete dökmeyiniz.

– Boya kutusunu güvenli bir şekilde taşımaya ve dik olarak saklamaya özen gösteriniz.

Renk: Açık Yeşil

Her 40 mg. boyutundadır ve 40 mg. kullanım ile ortalama 1 m² alan boyanabilmektedir.

işletme içerisinde uygulanan yer boyası çalışması hakkında bilgi

Fosforlu boya ve yer okları nedir ? Nasıl uygulanır ?

Fosforlu Boya Nedir?

Fosforlu boya güneş ışığından veya herhangi bir ışık enerjisinden kaynağından aldığı ışığı anında geri verme özelliği olan boyadır. Fosforlu boya kullanılmış cisimler karanlıkta biriktirilen bu enerjiyi zamanla azalarak geri verir.
Elektrik kesilmesi, yangın ya da başka bir acil durumda en kritik süre ilk yarım saattir. Bu zaman sonrasında Fosforlu boyaların ışıma zamanı azalmaya başlar, 12 saate kadar bu ışımayı görebilirsiniz. Fosforlu boyanın bulunduğu mekan tekrar aydınlandığında ışığı tekrar bünyesinde toplayarak şarj olur.

Kullanım Alanları

Fosforlu boyalar karanlıkta görünmesini istediğiniz yerlerde rahat hareket etme olanağı sağlar. Yönlendirme işaretlerinde, ikaz ve acil çıkış levhalarında, kapı ve çerçeve kenarlarında, yangın tüpü veya dolaplarında, binaların merdiven boşluklarında, koridorlarda, zeminlerde gibi birçok yerde kullanılmaktadır.

Fosforlu Boyaların Faydaları
Fosforlu boya ile boyanan alanlar özellikle; elektrik kaynağının kesilmesiyle karanlıkta kalabilecek ortamlarda, personelin binayı terk etmesi gereken acil durumlarda (deprem, yangın vb) kullanılırlar.
Yol çizgi boyası olarak fosforlu boya kullanımı son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Örnek olarak çalışma ortamlarında, koridorlarda yere çizilen sarı-beyaz veya kırmızı renkli uyarıcı paralel yol çizgilerinin ortalarına, fosforlu yol çizgi boyası kullanılmaktadır ve acil çıkışlarda, ışıkların kesilmesiyle insanlar tamamen karanlıkta kalmadan, tahliye işlemi emniyetli olarak gerçekleşmektedir.
Fosforlu Boyaların Özellikleri

Bünyesine aldığı ışığı ürünün yapısına göre 1 ile 24 saat arasında geri verir. Elektrik kesildiğinde veya güneşin batışından sonra hava karardığında

topladığı ışığı geri verir. Bu dolma ve boşalma ( şarj – deşarj ) olayı yaklaşık 10 sene devam eder.

Doğrudan güneş ışığı almayan 5–35 °C’lik ortamlarda açılmamış orijinal ambalajlarında depolanabilir. Aşırı sıcaklık ve nemden korunmalıdır.

38 °C parlama noktasına sahiptir.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Uygulama yapılacak yüzeylerin sıcaklığı 5 °C’nin üzerinde olmalıdır. Uygulama araçları; tiner ile temizlenmelidir.

Uygulanacak yüzey kuru ve temiz olmalıdır. Yüzey açık renk veya beyaz astar boya ile boyanmalıdır. Fırça veya boya tabancası ile tatbik edilebilir. Fırça tatbikatında % 15 oranında sentetik tiner ilave edilip iyice karıştırılır, dibe çöken fosfor homojen olarak karıştırılmalıdır. Aksi takdirde ışıma zayıf olacaktır. Boya tabancası ile uygulamada sentetik tiner ile % 20-25 civarında inceltilerek ve iyice karıştırıldıktan sonra kullanılır.

Fosforlu boya uygulanacak alana en az iki kat uygulanmalıdır. Her katta m² ye 130 – 150 gr. fosforlu boya kullanılmalıdır.

20 °C’de 6–8 saat de kurur, ikinci kat uygulaması en az 10 saat sonra yapılmalıdır.

Fosforlu Boya Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Boyama işlemi sırasında koruyucu gözlük takınız
– Boyanın gözle teması halinde gözünüzü bol su ile çalkalayınız ve derhal bir doktora başvurunuz
– Boyama ve kuruma süresince bulunduğunuz ortamın havalanmasını sağlayınız.
– Boya kutusunu kapalı ve çocuklardan uzak tutunuz
– Boyayı dondan ve aşırı sıcaktan koruyunuz
– Arta kalan boyayı lavabo ve tuvalete dökmeyiniz
– Her uygulamadan sonra fırça ve rulonuzu su ile temizleyiniz
– Boya kutusunu güvenli bir şekilde taşımaya ve dik olarak saklamaya dikkat ediniz

karanlık ortamda ışık yayan yer okları

Yönlendirme Levhaları

 

İŞ GÜVENLİĞİ LEVHALARI GÖRÜŞ MESAFESİ TABLOSU ;

İş Güvenliğinde, Kullandığınız Levhaların Görüş Mesafelerine Göre Takılmaları Önemlidir. Yukarı da ki Tablomuzdan İş Yerinize En Uygun Ölçülere Sahip Ürünleri Belirleyebilirsiniz.

İŞ GÜVENLİĞİ LEVHALARI NASIL MONTAJ EDİLMEKTEDİR ;

Bu Levhalar normal levhalar ve fosforlu levhalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Arka kısımlarında bulunan çift taraflı bant ile kolayca yapışabilmektedir. Daha kalıcı olmasını isterseniz silikon ile yapıştırabilirsiniz.

İŞ GÜVENLİĞİ LEVHALARI YÖNETMELİĞE UYGUN OLARAK ÜRETİLMEKTEDİR ;

Ölçü tablosundaki mesafelere göre sipariş vereceğiniz levhalar yönetmelik standartlarına göre üretilmektedir.

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

Fabrika yaya yolu çizgileri,

Fabrika forklift yolları,

Fabrika yaya geçitleri,

Fabrika depo istif sahaları,

Fabrika yükleme alanı,

Fabrika stoklama alanı,

Fabrika forklift parkları,

Yasaklayıcı alan çizgileri,

Fosforlu zemin yönlendirme okları,

Elektrik panosu tehlike alan taramaları,

Yükleme Alanı Kapı Taramaları,

Duvar ve kolon şeritleri,

Tehlikeli alan taramaları,

Ürün bekletme ve istifleme alan çizgileri,

Otopark çizgileri,

Kapalı otopark çizgileri,

Makine parkuru koruma çizgileri,

Kolon ve duvar tarama işlemi,

Yönlendirme levhaları,

Fosforlu Levha yönlendirme levhaları,

Yürüyüş ve forklift yolu uygulamaları,

Fabrika içi zemin çizgileri uygulamaları,

Tek kompenantlı yer boyası,

Çift Kompenantlı yer boyası,

Kaçış ve Tahliye Planları,