Tehlike Sınıfları ve Uyarı Renkleri

FABRİKA İÇİ GÜVENLİK RENKLERİ

UYGULAMA ÖRNEKLERİMİZ :

 

 

Fabrika Zemin Çizgisi ve Yer Boyası Uygulaması Tehlike Renkleri;

Fabrika zemin çizgilerinde kullanılan boyalar özel karışımlı boyalardır.

Bunun yanında dayanımı oldukça yüksek, tek bileşenli ve hava kurumalı yol boyalarıdır.Boya kısa bir sürede kurur, zemin kullanıma açılır.

 

Fabrika zemin çizgileri yüksek basınç ile boyayı zemine nakleden çizgi olarak uygulanır. Zemine aktarılan boya diğer boyama yöntemlerine göre daha sağlıklı ve kalıcıdır.

Koruma renkleri makine parkurları ve tehlikeli alanları uyarı renkleri ile ayrıca belirlenmeli ve çalışan personelin gerekli uyarıları almasını sağlamak amacıyla zemine uygulanmalıdır.

Renk seçenekleri ayrıca mal kabul , yükleme ve bekleme alanları , sevk alanları , kimyasal sıvılar , geri dönüşüm noktaları , palet ve ürün yükleme alanları  vs .. tüm işletmeler için uygun ve kolay anlaşılır renk sınıfları ile belirlenmelidir.

YER BOYA SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR :

 

Öncelikle boya seçimindeki en önemli kural  seçtiğiniz rengin uygulama alanına göre standartlara uygun olmasıdır.Mesela yol çizgilerinin rengi sarıdır buradaki amaç dikkatli ol, önlem al ve kontrol et amaçlıdır. Kırmızı renk ise yasak işareti ve tehlikeli alanları belirtmek içindir.Uygulama yapacağımız alanlarda sağlık ve güvenlik işaretleri yönetmeliğine uygun hareket etmeliyiz.

Daha sonra boyanacak zemin tespit edilmeli : dış mekan mı ? iç mekan mı ? yoksa hem dış mekan hem de iç mekan mı olacak ? Yüzey üzerinde kırık dökük var mı ? boya seçiminde bunlar çok önemli unsurlardır

Daha sonra yapılacak işlemlerden biri de boya yapılacak alanın  büyüklüğüne göre boya seçilmelidir.